Je smutnou pravdou, že zdaleka ne všichni žijeme v uspokojivé finanční situaci. To platí především dnes, kdy dochází k rekordnímu zdražování prakticky všeho, včetně základních komodit. Není tedy žádným překvapením, že se stále více lidí dostává do dluhové spirály. Je pravdou, že dostat se z ní není nic jednoduchého. Většinou si bereme další půjčku na zaplacení té předchozí, což vše ještě zhoršuje. Nakonec nám často nezbude, než prodat v podstatě veškerý svůj majetek.

i na dům si můžeme vzít zpětný leasing

Jedním z řešení, ke kterým se lidé v takovýchto případech mohou uchýlit, je i zpětný leasing nemovitostí. V podstatě dané finanční společnosti odprodáte svůj dům s tím, že si jej později koupíte zpět. Do té doby v něm samozřejmě můžete i nadále bydlet, pokud neporušíte smluvní podmínky. Peníze, které takto dostanete, pak můžete použít na splacení svých dluhů. A vzhledem k tomu, že ceny nemovitostí jsou dnes skutečně vysoké, se tak může pokrýt i opravdu velká částka. Znamená to ale, že je tento postup vhodný pro každého? To samozřejmě nikoliv.

počítání hodnoty nemovitosti

V první řadě je zde fakt, že svůj dům či byt budete chtít odkoupit zpět. Jistě, zaplacení dluhů vám umožní opět začít prakticky s „čistým štítem“, avšak to neznamená, že v potřebné době dáte dohromady dostatečné finanční prostředky. A to ještě neuvažujeme o reálných rizicích, jako je ztráta zaměstnání, dlouhodobé onemocnění či jiné nehody, které mohou způsobit snížení či dokonce úplný výpadek příjmu.

Také je v první řadě potřeba, abyste onu nemovitost vlastnili. Musí být tedy napsaná přímo na vás. To znamená, že pokud bydlíte v podnájmu, máte v podstatě smůlu. O riziku, že svůj domov již zpět nekoupíte a bude tedy nakonec prodán v aukci, se asi není potřeba zmiňovat. Je tedy jasné, že se jedná o způsob, jak rychle vyřešit své finanční potíže, avšak je zároveň velmi riskantní. Rozhodně bychom se pro něj neměli rozhodovat, pokud existuje jiná, byť ne tak rychlá a jednoduchá alternativa. Přijít o domov je totiž jedna z nejhorších věcí, které se mohou člověku stát.